Зміст:
- Головні принципи
- Безпека
- загальне освітлення
- Робоча зона
- Місце для гри і сну
Освітлення в дитячій кімнаті має великий вплив на здоров'я і настрій дитини. В першу чергу, вона повинна забезпечувати комфорт, затишок, оптимальні умови для ігрової і робочої активності, відпочинку. З урахуванням рішення цих моментів можна приступати до розгляду дизайнерської сторони питання.
ГОЛОВНІ ПРИНЦИПИ
Основні вимоги до висвітлення дитячої виходять з двох особливостей цієї кімнати. Перша - в ній живе дитина, а значить, все повинно бути безпечно, сприяти нормальному, здоровому розвитку. Другий нюанс - багатофункціональність приміщення. У дитячій поєднане місце для гри, навчання, відпочинку, сну.
З цього виходять такі основні засади.
- Достатня кількість природного світла. Дитині бажано виділити саму світлу кімнату в квартирі. Дуже добре, якщо вікна виходитимуть на південь або схід. Щоб затінити сонячні промені, на вікна можна повісити легкий тюль, напівпрозорі римські або рулонні штори з регуляцією день-ніч. Коли немає можливості забезпечити хороше природне освітлення, світильники використовують активніше.
- Світло повинен поширюватися рівномірно по всій кімнаті.
- У робочій, ігровій зоні освітлення більш насичене, в місці для відпочинку та сну - м'яке, приглушене.
- Всі вироби, що випромінюють світло, повинні бути максимально безпечними для дитини і надійно встановлені.
- Дизайн: рекомендується обійтися без громіздких, важких приладів, і, звичайно ж, враховувати побажання дитини, навіть якщо вони розходяться з батьківськими уявленнями про інтер'єр.
БЕЗПЕКА
Щоб предмети освітлення були максимально безпечними для малюка, слід дотримуватися таких правил:
- брати закриті плафони для мінімізації загрози в разі, якщо лампочка розіб'ється;
- якісність, безпеку матеріалів: краще віддати перевагу пластиковому, тканинному абажуру з дерев'яним торшером, при нагріванні матеріал не повинен виділяти ніяких сторонніх запахів;
- при виборі яскравості лампочок враховується вік дитини: малюкам підходить приглушене світло, для підлітків - яскравіше;
- розетки потрібно закривати пластиковими накладками;
- якщо в кімнаті живе ще зовсім малюк, всі предмети освітлення повинні бути для нього недосяжними.
ЗАГАЛЬНЕ ОСВІТЛЕННЯ
Організація загального освітлення залежить від площі, форми кімнати, рівня потрапляння природних сонячних променів. Головні правила:
- м'яке світло, рівномірно розсіяний по всьому приміщенню;
- виключити темні кути, занадто яскраві, ріжучі очі промені;
- всі переходи із зони в зону не повинні бути різкими.
Фахівці рекомендують умовно поділити дитячу на три частини: робочу, ігрову, місце для відпочинку. Верхнє світло встановити над ігровою зоною, далеко від вікон, середній світло - над м'яким куточком, робочий - освітлення столу, де дитина займається.
Потік загального освітлення повинен направлятися вгору і бути розсіяним. Його можна організувати за допомогою:
- люстри: легкі, максимально притиснуті до стелі, бажано з матовим склом і закритим плафоном;
- стельовий світильник: особливо модель актуальна для низьких стель і невеликих приміщень;
- точкові світильники: відмінний варіант для натяжних, підвісних стель, для великих приміщень, розділених на зони;
- споти: в таких моделях об'єднано кілька світильників, зручні тим, що можна змінювати напрямок світла, забезпечуючи тим самим рівномірне освітлення всієї кімнати;
- світильник-імітація вікна: цікаве дизайнерське рішення, використовується тільки в комбінації з іншими приладами для освітлення.
Найоптимальніша лампа для дитячої - світлодіодна. Вона краще для зору, мінімально нагрівається, економна, довго служить.
РОБОЧА ЗОНА
Робочий стіл рекомендується ставити в місцях з максимально природним освітленням. Штучне світло організовують за допомогою настільних ламп, настінних світильників. Яскравості повинно вистачати для комфортного виконання роботи, а й очі дитини не можна піддавати сильному навантаженню.
Краще віддати перевагу лампам з широкими абажурами. Вони будуть прикривати очі від яскравих променів. Потужність лампочок не повинна перевищувати 60 Вт. Якщо вони будуть занадто сильні, на папері утворюються відблиски. У темний час доби дитині слід користуватися одночасно робочим і загальним освітленням. Це усуває різкі переходи з області світла в темряву і зменшує навантаження на очі.
МІСЦЕ ДЛЯ ГРИ І СНУ
Якщо дитяча велика, в ігровій зоні рекомендується зробити додатковий світловий джерело, окремий від загального. Особливо це актуально для сімей з двома дітьми. Наприклад, одна дитина вже заснув або ще спить, а другий з комфортом грає. Залежно від форми, площі кімнати це можуть бути настінні або стельові світильники, торшери.
Місце для сну повинно мати своє джерело освітлення. Якщо в кімнаті живе малюк - досить нічника. Для зручності нічних годувань біля ліжечка можна передбачити торшер або настінний світильник, що випромінює м'який, приглушене світло.
Підлітку поруч з ліжком краще встановити невеликий настінний світильник з двома-трьома плафонами, які регулюються. Це забезпечить можливість почитати перед сном, направивши світло так, щоб добре було видно, і очі не втомлювалися. А при необхідності вночі встати - можна включити одну лампу, яка забезпечить видимість, не зашкодивши очам.