зміст:
- Промисловий світло: види і особливості
- LED-світильники: пристрій і принцип роботи
- Переваги світлодіодних ламп і світильників
- Критерії підбору LED світильників
Устаткування ефективної, безпечної та економічної системи освітлення об'єктів промислового призначення - завдання, яке в даний момент успішно вирішується за допомогою світлодіодних освітлювальних приладів. Ними обладнуються стоянки, цеху, ангари, склади, офіси, конвеєри та інші території та будівлі, які є частинами і підрозділами виробництв різних галузей. Важливість облаштування таких систем підкреслюється наявністю нормативних актів, що регламентують вибір обладнання, умови його монтажу та експлуатації.
ПРОМИСЛОВИЙ СВІТЛО: ВИДИ І ОСОБЛИВОСТІ
При організації виробничих структур використовується природне денне світло, штучне та аварійне освітлення. З метою оптимізації використання природних джерел, приміщення обладнуються вікнами максимально можливої площі. Деякі будівельні проекти передбачають скління ділянок або всієї поверхні покрівлі.
Функціонал аварійного промислового освітлення - забезпечення достатньої видимості для безпечної евакуації персоналу при виникненні НС. З цією метою, частина освітлювальних приладів, що забезпечують точкову підсвітку шляхів евакуації, отримує харчування від автономних джерел, здатних працювати протягом двох годин після відключення централізованого електропостачання.
І, нарешті, обладнання цехів, складів, офісів і інших структур виробничого ланцюжка штучними джерелами світла: лампами, світильниками, прожекторами. Їх розташовують на певній відстані один від одного, монтуючи до стелі, на стіни, балки перекриттів, опорні елементи будівель та ін.
LED-СВІТИЛЬНИКИ: ПРИСТРІЙ І ПРИНЦИП РОБОТИ
Останні роки характерні повною відмовою практично від усіх видів ламп розжарювання і приладів з їх використанням. Справа в тому, що розвиток в області напівпровідників вивело в лідери пристрої, виготовлені з використанням LED-технологій.
Базовим елементом світлодіода є монокристал, прикріплений до основи з міді або алюмінію, що виконує функцію тепловідведення. Конструкція поміщається в корпус з струмопровідної групою - анодом і катодом, що дозволяє інтегрувати деталь в схеми. Ще два елементи - лінза і люмінофор забезпечують відповідно напрямок, яскравість і колір світлового потоку.
Збираючи групи світлодіодів на одній друкованій платі, створюються лампи і світильники з найрізноманітнішими параметрами. За рахунок автоматизації процесу складання досягається висока точність монтажу і відмінні експлуатаційні параметри, до яких відносяться:
- інтенсивність потоку світла - чим вище показник в люменах, тим яскравіше світіння;
- споживана потужність;
- кольорова температура;
- Діапазон робочих температур;
- ступінь захисту;
- напругу живлення;
- коефіцієнт пульсацій;
- габарити;
- строк служби.
Купуючи промислові LED-світильники, слід враховувати ці показники, зокрема, загальна потужність приладів визначається на основі норм освітленості, після чого можна обчислити кількість світильників і визначитися з місцем їх розташування. Необхідно також врахувати спосіб кріплення світильників.
ПЕРЕВАГИ СВІТЛОДІОДНИХ ЛАМП І СВІТИЛЬНИКІВ
Новітні технології, використовувані для створення світлодіодних ламп і світильників, дозволили отримати прилади, переваги яких стали настільки явними, що не заперечують навіть завзятими скептиками і ретроградами. І споживачі, і фахівці, відзначають ряд позитивних моментів, що прискорили популяризацію LED-пристроїв. Серед них:
- відмінна економічність: мале споживання енергії і високий ККД - на сьогодні цей показник більше 60%, що не є межею. Незважаючи на високу вартість, за рахунок економії на електроенергії прилади окупаються протягом одного-двох років;
- тривалий термін експлуатації. Звичайна лампа розжарювання служить в середньому до 1 тис. Годин, світлодіодна - до 100 тис. Годин. За цим показником у світлодіодів немає конкурентів;
- якісне світло. Можливість використання напівпровідників з найрізноманітнішими параметрами, дозволяє створювати пристрої, спектр випромінювання яких максимально наближений до природного. Якщо взяти індекс передачі сонячного світла 100%, то для світлодіода цей показник складе 85% +;
- надійність забезпечують якісні матеріали, хороший захист від пилу і вологи, ефективна система відводу надлишків тепла, стабілізація електротехнічних параметрів, можливість підключення до зовнішніх пристроїв захисту;
- екологічність. Пристрою не містить в конструкції ртуті та інших шкідливих матеріалів і газів, не потрібно і особливих умов утилізації.
LED світильники можуть використовуватися в різних схемах, в тому числі і для забезпечення необхідного рівня освітленості в цехах і на територіях промислових підприємств. Їх параметри дозволяють включати їх в автоматичні системи, що забезпечують ефективне використання і безпеку на підприємстві.
КРИТЕРІЇ ПІДБОРУ LED СВІТИЛЬНИКІВ
Залежно від типу виробництва, з урахуванням параметрів освітленості згідно з проектною документацією, в створенні систем на LED-пристроях можуть використовуватися такі види промислових світильників:
- купольні - фіксуються на підвісах або поворотних кронштейнах при висоті стель понад 6 метрів. Конфігурація куполів визначає кути розсіювання світлового потоку;
- прожектори, основною характеристикою яких є крива сили світла (широка 160 ° тип Ш - для освітлення вулиць і автомобільних трас, глибока 60 ° тип Г - для підсвічування робочих місць, косинусна 120 ° тип Д - для загального заливного освітлення);
- стельові - для вбудованої, накладної, і підвісної конструкції.
При облаштуванні систем освітлення об'єктів промисловості необхідно керуватися проектною документацією, а також нормами і правилами для вибору, монтажу та експлуатації обладнання, викладеними в регламентних документах.